Αναγκαστική προσγείωση!

Αναγκαστική προσγείωση!

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Παρ Σεπ 07, 2018 8:06 am

Μετά απο πολλά χρόνια και πάρα πολλές ωρες πτήσεις,συνέβη ξανά.
Ενώ πετούσα σε γνωστά λημέρια και χωρίς να ζορίζω τον κινητήρα,απλά σταμάτησε.Ημουν στα 200μ. υψος και περι τα πεντακόσια μέτρα απο ελεγμένη αναγκαστική οπότε δεν δοκίμασα να τραβηξω μανιβέλα.Προτίμισα να εχω πλήρη την προσοχή μου στην προσγείωση η οποία εναι δύσκολη και δεν συγχωρεί λάθη.
Πράγματι ολα πήγαν κατ'ευχή και πήρα τηλ.και με μάζεψαν.
Εντάξει ημουν ψύχραιμος,ειμαι εμπειρος, αλλα αυτό που μέτρησε περισσότερο πιστεύω οτι ειναι το εξής.Ολες τις δύσκολες πιθανές προσγειώσεις τις δουλεύω.Στην προκειμένη ειχα κάνει στο παρελθόν τουλάχιστον τρείς προσομοιώσεις προσγείωσης.
Τέλος πάντων την αλλη μέρα εψαξα το μηχανάκι και ειχε πάθει ασφυξία.Μεσα στον παπά εχει ενα αφρολέχ απο το οποίο ενα μεγάλο κομάτι κόπηκε και εφραξε το στόμιο του καρμπυρατέρ.
ΔΙΔΑΓΜΑ.Αν ζούσε η γιαγιά μου η Πολύμνια θα ελεγε.(Ζήσεις-χρονίσεις τις πιθανές αναγκαστικές να τις δουλεύεις!)
Ευχαριστώ πολύ τον Αρη τον Κολιάκο για τις μηχανολογικές συμβουλές του.
Διδαγμα 2.Τον ψάχνουμε τον παπά Ντινάκο οχι εδω παπάς εκεί παπάς.
Και μια και γράφω....Ρε παιδιά τι θα γίνει με την φετινή συνάντηση, μήπως να την κάνουμε τελικά στην Παραλία Κατερίνης το πρώτο ΣΚ του Οκτωβρίου? Τι λέτε?
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 358 την Σάβ Ιαν 11, 2020 2:10 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες