full story...2460m

full story...2460m

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Κυρ Δεκ 14, 2014 6:30 pm

εγερτιριο 6πμ,οχι για να παμε για πτηση αλλα για δουλεια :( ,ομως απο την προηγουμενη φορτομενος ο εξοπλσμος στο αυτ/το,μετα την δουλεια καπου στις 2μμ ημουν Ποτιδεα Χαλικιδικης,γνωριμο το μερος,μελετισα τον καιρο απο τον χωρο της εργασιας μου,καυσιμα 12 λιτρα,εφεδρικο,βγαζω το σωσιβιο?[ναι,εξηγιση αλλη φορα ],βαζω τον 130εκ ελικα[πετω με 125] και γδυνομαι για να ντυθω :shock: ισοθερμικα εσωρουχα,και φορμα απο σκι,γαντια διπλα,λεπτα και μετα τα κανονικα,οχι του σκι,γιαλια απο σκι και μπατανα,να πω οτι το στομαχι μου ηταν με καφεδες[ κανατα ]και μελομακαρονα ,οποτε δεν ηταν η καλλυτερη διατροφη Mad .βαζω μπρος 1,5-2 λεπτα προθερμανση του κινητηρα και σβηνω,παιρνω κι ενα χαπακι[ οχι πιεσης-δεν ανεβαινη αυτη :D ]για τις ζαλαδες που παιρνουμε οταν ταξιδευουμαι με πλοιο,αερ/νο κλπΜετα .διαπιστινω οτι η ακτιον καμερα οφ, , και οφ και η φωτ/κη,οποτε περιμενα να φορτιση λιγο και φωτο και και... Στρονω δενομαι και με ρεβερς [35κιλα εξοπισμος]στον αερα με λιγα βηματα,ο ελικας ο 130 ,1τη δοκιμη,ειχε ωση ασθητα πιο πολυ απο τον 125,και αρχιζω ,εδω παιζη ρολο το ματι,κυκλους,οβαλ,μικροπορια,τσεκ το gps /στροφομετρο,ανταποκριση γκαζι ,το αυτι ,παρολο που ακουω παντα μουσιη το αυτι στον ηχο της μηχανης,ο σκοπος μου δεν ητα να παω οσο πιο ψηλα ,αλλα οτι βγη.Οταν μπηκα στα συνεφα ,εδω ειναι η τρομαρα ,οπου και να πας ολα ειναι ιδια,λες τωρα περιστρεφομαι?ειμαι ακινητος? τι γινεται,υπομονη και στο 7-8 λεπτα ειμαι απο ΠΑΝΩ,αλλο πραγμα ,ο ηλιος σε ζεσταινη,τον ζητας του στριβης και τον ξαναψαχνης,απο την μια ο Αθως απο την αλλη ο Ολυμπος,και λοιπες βουνοκορφες,φτανοντας στο σημειο για επιστροφη μονο ο Ολυμπος προεξηχε,κοιτω καυσιμα ,μια χαρα,βλεπω την ωρα λεω οκ,τωρα?εδω αρχιζουν τα δυσκολα,η ανοδος δεν ειναι τοσο γρηγορη,η θερμοκρασια επιδρα στα δαχτυλα των χεριων, η αποκριση στο γκαζι ειναι οκ,αλλα να ξερουμε μετα τα 40-50 λεπτα ο οργανισμος αλλαζη καταπονιται απο την αλαγη την αποτομη,κανω και ορiβασια,οποτε λεω ,να προλαβω και το μεσιμεριaνοαπογευματινο δειπνο, KAI σε 15 περιπου λεπτα ειμαι απο κει που ξεκινησα ,μην σας κουρασα ,2 βιντεακια το ενα φωτο στορυ τα αλλο το ιδιο και με βιντεακι,ΝΑ πωοτι ολα ειναι εφιχτα απο ολλους θελη καταληλο εοξπλισμο,υπομονη και εκπαιδευση, http://youtu.be/ceb-fed5EzQ & http://youtu.be/agfcshmtFMI
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: full story...2460m

Δημοσίευσηαπό vlachos dimitris » Κυρ Δεκ 14, 2014 10:50 pm

μπραβο σου φιλε μου ωραια η πτηση σου αν και εγω θα αγχωνομουν 7-8 λεπτα μεσα στα συννεφα!!
πολυ καλη η περιγραφη σου και απο οτι φαινεται το καταχαρηκες πολυ αφου εκατσες εφτιαξες 2 βιντεακια και περιεγραψες αναλυτικα ολη τη διαδρομη!! :) :)
Άβαταρ μέλους
vlachos dimitris
Friend
 
Δημοσ.: 61
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 1:10 pm

Re: full story...2460m

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Δευτ Δεκ 15, 2014 7:42 am

KΑΛΗΜΕΡΑ φιλε και σε ολους ,οντως το 7-8 λεπτο με ανχωσε[ 400μ +/-],εκει θελη ψυχραιμια και συμμαχος το παληο μου τηλ/νο που το εχω για mp3 για μουσικη,ξερω οτι κι εσυ πετας ψηλα λογω της μορφολογιας του εδαφους στα μερη σου και παιρνης υψος οποτε τα συναισθηματα αμοιβαια,και να το πουμε γιατι οχι αλλοστε ,εχω αλλες 2 ψηλες πτησεις πανω απο 3000μ,αυτη ομως μεσα με ....ανχωσε,καλη εβδομαδα
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: full story...2460m

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Δευτ Δεκ 15, 2014 9:00 am

μήπως σε τέτοιες πτήσεις θα ηταν καλό να υπάρχει ενα..stromblight?
πολύ εύκολα με li-po μπαταρία που ειναι πολυ ελαφριά με 2-3 αμπέρ\ωρα
ειναι αρκετά για μια πτήση...ειδικά οταν είσουνα μεσα στα σύννεφα
εχει αντανάκλαση καλή.εχω παρει ακριβως το ιδιο απο εδω..

υγ.μεσα στα σύννεφα είπες ανχώθηκα για ποιό λόγο? ύπαρξη αλλου πετούμενου?

http://www.matkaris.gr/index.php?page=s ... Itemid=180
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: full story...2460m

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Δευτ Δεκ 15, 2014 9:32 am

Πολυ καλο το προιον Πετρο,αλλα αν προσεξης στο βιντεο της ομιχλης στο Αγγελοχωρι αναβωσβηνη ενα φωτακι λεντ ποδηλατου και δεν ειναι ενα ειναι 2 το αλλο δεεν ειναι ορατο στην καμερα το ιδιο κι εδω ,μην πειτε τωρα.... 8) ,ειναι μια παριγορια,τωρα ο φοβος σε εχει σε ενγριγορση ,φαντασου σε ενα χωρο με κλειστα ματια να υπαρχη ηχος του μοτερ και να περιμενης την ...εξοδο,για τον φοβο για αεροπλανα ειναι αστειο ,απο πανω εχει πολλες πτησεις στα 30000 ft ενω τα μικρα τις αερολεσχης εκεινη την ωρα δεν πετουν ,υπαρχη μια μονο γραμμη ελικοπτερου του στρατου [οπως 11πμ περναη απο Πλακα Λιτοχ/ου]ετσι μκι εδω στις 3μμ,αυτος και ενας λογος που κατεβηκα ειναι και αυτος,περναει περιπου στα 600μ,αλλα και αλλα πολλα που δεν γραφονται γιατι εχει ερωτοαπαντησης και μπλεκης ...και οι καταδοτες παραμονευουν-παντα υπαρχουν-ηταν μια πτηση νορμαλ,το ειπα με καταληλο εξοπλισμο ,γνωσεις,εκπεδευση κανης πολλα,οχι με αυτους τους εκπεδευτες που δεν υπηρξαν αθλητες/πρωτ/τες αλλα τιμης ενεκεν, μην περιμενης.
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI


Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 3 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 3 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 484 την Σάβ Απρ 27, 2024 5:40 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες