Εκπαιδευτες PPG

Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Παρ Φεβ 17, 2017 3:31 pm

....συχγαρητήρια σε ολους σας,να τιμησεται το σπορ μας ,την αγαπη να ειμαστε στον αερα με ασφαλεια και γνωση,αντιλογιες θα υπαρξουν αλλα αναμενομενο για το ανθρωπινο ειδος,ειμαι σιγουρος θα δοθη ευκαιρια και σε λοιπους που και αυτοι θα ηθελαν να συνεισφερουν στο παραμοτερ,περιμενω/νουμε την συνεχεια .
Υγ....καποιος μου φαινεται ζη στο εξωτερικο ισως θα επρεπε να δοθη η ευκαιρια σε αλλον, και φυσικα για να διατηρειται την ιδιοτητα σας θα πρεπει να παραγετε εργο [πιλοτους ] :D
Συνημμένα
ekpedeytes ppg hellas.jpg
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Παρ Φεβ 17, 2017 8:01 pm

Εκπαιδευτές και Εξεταστές!
Αγαπητε φίλε Πάνο οπως θα διαβάσεις στο έντυπο τις ΕΛΑΟ έγινε με
υπόδειξη των αερολεσχών η επιλογή εκπαιδευτών κατοπιν πρόσκλησης.! :rr: :salute:
Συνημμένα
16730310_10212558200129819_4743354196577908024_n.jpg
Τελευταία επεξεργασία από petros vlahos και Πέμ Αύγ 31, 2017 4:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aris » Σάβ Φεβ 18, 2017 6:34 pm

Από συζήτηση στο F/B

Έχει κόσμο μέσα πού δέν ξέρει πώς πετάει τό πανί.... νά τό χερεστε το συναφι.

Ο πιστός όμως πάει στην εκκλησία επειδή ξέρει ότι είναι παπάς μέσα. Νά προσέχετε που δίνετε τά ράσα. Όχι εσυ, αυτοί πού τά δίνουν. Καί είναι όπως τό λέω, τά δίνουν. Δέν τά κέρδισε κανείς.

Ο μαθητής που εχει νοοτροπία του παραπέντε γίνεται ποιο γρήγορα ασφαλείς πιλοτος αλλα δυσκολα καλός χειριστής. Ο μαθητής που δεν ξέρει από παραπέντε γίνεται πολύ ποιο γρήγορα καλός χειριστής γιατι δεν μπερδεύετε με την νοοτροπία -χειρισμο του παραπέντε .

Οι περισοτερες γνώσεις που είναι απαραίτητες στο Αλ πλαγιάς είναι σχεδόν άχρηστες στο παραμοτερ . Αν για να πετάς αλεξίπτωτο πλαγιάς πρέπει να έχεις γνώση του αντικημενου από 60-100% στο παραμοτερ αρκεί το 25-50% για να πετάξεις με ασφάλεια.

Η διάφορες των δυο αθλημάτων είναι πολύ λίγες αλλά και τεράστιες και δεν θα σας κρύψω ότι προβληματίστηκα έντονα βλέποντας το αλεξίπτωτο πλαγιάς να αναλαμβάνει να εκπαιδεύσει το παραμοτερ. !!!!!!

Ο μόνος τρόπος για λειτουργεισει αυτό θετικά για το παραμοτερ κατ εμέ είναι να εκπαιδευτούν στα σημερινά πρότυπα για να αποκτήσουν την γνώση και να διαχωρισουν το παραπέντε και το παραμοτερ. Είναι ζήτημα αν ένας η 2 από την λίστα των " εκπαιδευτών" το έχει καταλάβει αυτό.

Βέβαια εκπαίδευση χωρίς κανονισμό εκπαίδευσης δεν γίνεται οπότε αν και εκ τω υστέρων θα έχουμε νέες εκπλήξεις. Ετοιμαστείτε !!!


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1802152180107950&id=100009395552605&comment_id=1803533109969857&notif_t=feed_comment_reply&notif_id=1487433903937627
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Κυρ Φεβ 19, 2017 1:31 pm

(Έχει κόσμο μέσα πού δέν ξέρει πώς πετάει τό πανί.... νά τό χερεστε το συναφι.!!!)

Αρη εδώ να μου επιτρέψεις... και καλύτερα εσυ έπρεπε να απαντήσης, εγω στην θέση σου αύτό θα έγραφα..για τα υπόλοιπα ξέρεις οτι συμφωνώ μαζι σου και μάλιστα το έγραψες πολυ ωραία..όσοι κατάλαβαν...

Εχει κόσμο μέσα που δεν έχει ΚΑΝ ΠΑΡΑΜΟΤΕΡ!!!....να το χαίρεστε το συνάφι....

υγ.σωστό η λάθος? ;)
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aris » Κυρ Φεβ 19, 2017 3:57 pm

Δεν τα έγραψα εγώ αλλά δεν μπορώ να πω ψέματα και από τα δυο έχει και άτομα που δεν έχουν παραμοτερ και άτομα που δεν ξέρουν πως πετάει το πανί και άτομα που έχουν μεταναστεύσει μόνιμα και άτομα που το πήραν τιμητικά και δεν πρόκειται να εμφανιστούν ποτε.
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν στα κατ απονομή και πολλά αλλα ευτράπελα όπως το ότι έχουμε διορισμένους εκπαιδευτές δίχως κανονισμό εκπαίδευσης.Το 1/3 των εκπαιδευτών στη Κρητη και η Αττική έχει έναν!!!
Το χειρότερο της ιστορίας ειναι ότι η διαχείριση του παραμοτερ έπεσε στα χέρια των υπερελαφρων και αυτοί μας πέταξαν στα χέρια ενός άλλου αθλήματος του παραπέντε χωρίς καν ένα σεμινάριο για να μας εκπαιδεύσουν.
Σαν να λέμε ότι οι εκπαιδευτές ελεύθερης πτώσεις θα εκπαιδεύουν για αλεξίπτωτο πλαγιάς.!!!!!
Μόνο στο Ελαδισταν του ρουσφετιού και της κλίκας γίνονται αυτά.!!!!

Και μην μου πείτε την κλασική βλακεια τα σωματεία τους επέλεξαν γιατι όλοι ξέρουμε τι γίνεται στα σωματείο.
Υποχρεώθηκαν τα σωματεία να δηλώσουν μόνο έναν και αυτά που είχαν 4 και 5 εκπαιδευτές δηλώσαν ένα ενώ τα σωματεία που δεν είχαν κανένα δήλωσαν όποιον νανε για να μην χάσουν της ευνοϊκής μεταχείρισής.Σωματεία με ένα μέλος παραμοτερ τον κανανε εκπαιδευτή.
Και πολλά αλλα ευτράπελα.Και μετά θα πάει ο αθώος πολίτης να μάθει παραμοτερ!!! Να μαστε καλά !!!!
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Κυρ Φεβ 19, 2017 7:37 pm

....
Τελευταία επεξεργασία από petros vlahos και Πέμ Απρ 01, 2021 5:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Δευτ Φεβ 20, 2017 9:44 am

Η Θράκη και η Δυτική Μακεδονία έμειναν χωρίς σχολές και η Θεσσαλία ορφανή!
Εντάξει δεν πιστεύει κανείς οτι εγινε το ιδανικό,πλην ομως παραδεχόμαστε οτι ειναι μια αρχή και( η αρχή ειναι το ήμισυ του παντός.)
Καλή αρχή λοιπόν και βλέποντας και διορθώνοντας.
Θα ηθελα να ευχηθώ στους εκπαιδευτές και εξεταστές καλή δύναμη με σύνεση και ασφάλεια και στην ΕΛΑΟ και τον πρόεδρο Νικο Μακράκη να μας χαίρονται και να μας προσέχουν σαν καινούργια που είμαστε.
Καλές και ασφαλείς πτήσεις!
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aris » Δευτ Φεβ 20, 2017 10:53 am

θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

ο Χάρης ως συνήθως δεν ασχολείται
ο Σμυρης τους 8 απο τους 12 μηνες ειναι στην πρεβεζα.
ο κισσανακης δεν προκειτε να φύγει απο τα Χανιά για να διδάξει στην Αθήνα και ο Αποστολιδης που είναι στην Θηβα έχει δηλώσει δημοσίως ότι δεν προκειτε να ασχοληθεί.

τουλάχιστον τώρα θα κάτσει και στο θρανίο
έχει κάτσει κανένας απο την λίστα στο θρανίο του παραμοτερ για να το γνωρίζει και να το μεταφέρει στους μαθητές ? ούτε εγώ με την εμπειρία και τα σεμινάρια που έχω παρακολουθησει δεν μπορώ να το κάνω.

Απο την λίστα ξέρουμε όλοι ότι ελάχιστοι μπορούν να μεταφέρουν κατι. και με τους υπολοίπους τι θα γίνει ? θα έχουν μερικά ατυχήματα στην αρχή άλλα σιγά σιγά θα μάθουν ?
Δημιουργώ λάθος εντυπώσεις ?

Να πω για τους αγώνες ?
Ρώτησαν τα σωματεία όπως επιβάλετε από τον κανονισμό αν θέλουν να αναλάβουν την διεξαγωγή αγώνων και τους είπαν όχι ?

Μόνο ένας αγωνας προσγείωσης σε στόχο ???? ΓΙΑ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΨΉΦΟΥ στο ποιο ακατάλληλο μέρος για παραμοτερ !!!!! στον υποτακτικό τους στο Αεροδρόμιο της Θήβας.

Αντί για 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο τριήμερα ανά την Ελλάδα με 15 τασκ το καθένα.

θα συναστραφεί και με τον πιλότο του υπερελαφρού!εγω λεω οτι έτσι θα ειναι καλύτερα!

Ναι και αμα συναναστραφει και με κάνα πιλότο ελικοπτέρου ακόμα καλυτερα.

Ντίνο μείνε ήσυχος τους κομπάρσους (γιατι γι αυτο μας εχουν)
τους τάζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και τους προσέχουν όσο τους χρειάζονται.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Δευτ Φεβ 20, 2017 8:23 pm

....
Τελευταία επεξεργασία από petros vlahos και Πέμ Απρ 01, 2021 5:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aris » Τρί Φεβ 21, 2017 1:19 am

θέλουμε λοιπόν το αεράθλημα μας να το διαφημίσουμε(σε συμφέρει) οχι με κολοτούμπες και επικίνδυνα αλλά με κάτι που να φαίνεται απλό ενω πραγματικά δεν είναι και τόσο εύκολο!! για το 70% των πιλότων σε πληροφορώ! θέλουμε θέαμα στο αεροδρόμιο να βλέπει ο κόσμος!! θα πάμε για διασκέδαση πρώτα απο όλα!έτσι και με τα υπερελαφρά αεροπλανάκια αγώνας έγινε με προσγείωση ακρίβειας σε καθορισμένο χρονο! όλοι διασκέδασαν!δεν πάμε για παγκόσμιοι πρωταθλητές!!ΑΕΡΑΘΛΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!Αρη Ξύπνα!!!εχουμε πιλότους 50-60 χρονών τι θέλεις να τους βάλουμε 15 τασκ!ποιος θα κάνει καλύτερη κολοτούμπα?!η σλάλομ!η δεν ξερω εγω!!μεροκάματο θα κάνουμε?και τρεις μέρες! ρώτησες αν μπορούν όλοι?


αν είχες διαβάσει τον αθλητικό κανονισμό της FAI (Local Regulations and Task Catalogue(FAI)) δεν θα έγραφες τα παραπάνω θα ντρεπόσουν.
Αν δεν μπορεις να το διαβασεις στα Αγγλικα τον εχω μεταφρασει ...,.να στον δωσω.
Εκεί λοιπόν έχει ένα σορό τασκ από τασκ για αρχάριους μέχρι σούπερ πιλότους. τασκ από μισή ώρα το κάθε ένα έως και 5 ώρες. από αυτά τα τασκ διαλέγει το σωματείο ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΏΝΕΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΕΣ αυτά που είναι κατάλληλα για το είδος του αγώνα που θέλει να κάνει. (δεν μπορεί να τα αλλάξει παρα μόνο να διαλέξει ) και η ομοσπονδία εγκρίνει και συμπεριλαμβανει τους αγώνες στο γενικό πρόγραμμα.

Αν ήσουν στους αγώνες στην Δράμα και την Ασπροβαλτα δεν θα έγραφες τα παραπάνω θα ντρεπόσουν γιατί θα καταλάβαινες πόσο άσχετος δείχνεις σε αυτούς που ξέρουν.
Ας μας πει κάποιος που ήταν στους αγώνες στην Δράμα πόσα ήταν τα τασκ, ποια ήταν τα δύσκολα τασκ για τους "πιλότους 50-60 χρονών¨"
πόσοι αρχάριοι συμμετείχαν με πιθανότητα βάθρου ?
Αλλα ποιος να κάτσει να ασχοληθεί ......

υγ.ειδικότητα σου να δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...

Μπορώ εγώ τώρα να γεμίσω το κεφάλι ενός ανθρώπου που τα ξέρει όλα χωρίς να έχει πάει ποτέ σε αγώνες ούτε καν σε συναντήσεις και το μόνο που κάνει είναι να αμύνεται την αμάθεια του με λάσπη.


υγ2. για το υποτακτικός που είπες..κόσμος άμα έρθει η για μας όλους τουαλέτα?το ποιο απλο παράδειγμα!στα χωράφια παιδιά!!θα φέρεις εσυ χημικές τουαλέτες?!..εκτός απο κάπου οργανωμένα στα χωράφια θέλει πολυ δουλειά για τέτοιου είδους εκδηλώσεις



Αν είχες πετάξει στο Αερ Θήβας με παραμοτερ μια δυο φορές θα το απέφευγες ακόμα και με ιδανικές συνθήκες όπως όλοι. Αν δεν το έχεις καταλάβει σπάνια γίνονται πτήσεις εκεί παρόλο που οι περισσότεροι είμαστε μέλη. Μονός διάδρομος με πάντα πλάγια διεύθυνση και δυνατούς ροτορες απο την λίμνη και τον κάμπο. απίθανο να πετάξει πάνω από μια 2 ώρες της καλές ήμερες.
όποτε κάναμε εκει σεμινάρια πηγαίναμε και πετάγαμε 30 χιλιόμετρα ποιο πάνω στο Κάστρο.
το παραμοτερ θέλει "τετράγωνο" χώρο για να εκμεταλλευτεί όλες τις κατευθύνσεις του άνεμου και ειδικά στους αγώνες που η πτητική δραστηριοτητα διαρκεί όλη μέρα
Αυτό συμβαίνουν όταν επιμένουν να βάλουν τα παραμοτερ στα αεροδρόμια. Άλλη μια Ελληνική πρωτοτυπία.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Πέμ Φεβ 23, 2017 10:32 am

Ολα τα task που κάναμε στην Ασπροβάλτα και στην Δράμα ηταν για ερασιτέχνες.Τρανή απόδειξη ειναι οτι δεν ειχαμε κανένα ατύχημα!
Η πρακτική γνώση του παραμοτέρ ερχεται με τα χρόνια και τις εμπειρίες γι' αυτό επρεπε να γίνει μια διεργασία μεταξύ παλιών και εμπειρων πιλότων και του προέδρου Νίκου Μακράκη. Σ' αυτήν θα επιδεικνύονταν μερικά task και θα ειχε οπτική ιδέα του θέματος.
Ποιά ειναι η επικινδυνότητα του task ευρεσης σημείων επι χάρτου,που παρακολουθείται απο το laptop?ητ τα δεκα βηματα, ή το αργό -γρήγορο πέρασμα, ή ποιός θα μείνει τελευταίος με την πτέρυγα ανοιχτή σε ασκήσεις εδάφους? Αυτά ειναι πολύ θεαματικά και εκτελούνται σε πίστα ενώπιον κοινού!!!
Πρώτος επίσημος αγώνας του παραμοτέρ με ενα task ειναι απλή περιφρόνηση για το αθλημα.
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aimilios » Παρ Φεβ 24, 2017 12:01 pm

Ενας αγωνας πρεπει να περιλαμβανει ποικιλια δοκιμασιων οπως πλοηγηση, οικονομια, αργο-γρηγορο περασμα, προσγειωση ακριβειας, αν εχει αερα kite war, σλαλομ με μεγαλυτερη αποσταση μεταξυ των πυλωνων απ'οτι στο παγκοσμιο για ασφαλεια. Οπως εγινε στον αγωνα της Δραμας.
Αγωνας με μονο προσγειωση ακριβειας και μετα να πετω γυρω-γυρω τραλαλα για τον κοσμο με την απατηλη ελπιδα οτι θα παρακινησω καποιον να θελησει να μαθει ευχαριστω δεν θα παρω.
Οι αγωνες γινοντε πρωτιστως για τους αθλητες, δεν ειμαστε κλοουν να διασκεδασουμε τον κοσμο.
Τρανο παραδειγμα ο τοπος μου, η σχολη 20 λεπτα απο την Κατερινη. Εκατονταδες ξενοι πιλοτοι πετουν πανω απο το καστρο του Πλαταμωνα και προσγειωνοντε στην γεματη κοσμο παραλια.
Ε λοιπον ενδιαφερον ΜΗΔΕΝ.
Εγω 12 χρονια πετω στον νομο με το παραμοτερ, με ξερει ο μισος νομος, 4-5 ρωτησαν καποτε και εμειναν στην ερωτηση.
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aimilios » Παρ Φεβ 24, 2017 12:12 pm

[quote="petros vlahos"]<<Μόνο ένας αγωνας προσγείωσης σε στόχο ???? ΓΙΑ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΨΉΦΟΥ στο ποιο ακατάλληλο μέρος για παραμοτερ !!!!! στον υποτακτικό τους στο Αεροδρόμιο της Θήβας...>>

θα σου απαντήσω και να διαβασεις το Paramotor Local Regulations and Task Catalogue(FAI) τι λέει για να καταλάβεις οτι αγώνες γίνονται για ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΟΤΕΡ!πρώτα η ασφάλεια λέει.. γιατί? είχαν πολλα ατυχηματα!!και οχι για δυο τρείς που ειναι πολύ καλοί παράδειγμα στο σλάλομ που την στιγμή FAI το έχει μια ξέχωρη κατηγορία οκ?θέλουμε λοιπόν το αεράθλημα μας να το διαφημίσουμε(σε συμφέρει) οχι με κολοτούμπες και επικίνδυνα αλλά με κάτι που να φαίνεται απλό ενω πραγματικά δεν είναι και τόσο εύκολο!! για το 70% των πιλότων σε πληροφορώ! θέλουμε θέαμα στο αεροδρόμιο να βλέπει ο κόσμος!! θα πάμε για διασκέδαση πρώτα απο όλα!έτσι και με τα υπερελαφρά αεροπλανάκια αγώνας χεσε τα αεροπλανακια, παραμοτερ ειμαστε με μεγαλυτερη ποικιλια επιλογων έγινε με προσγείωση ακρίβειας σε καθορισμένο χρονο! όλοι διασκέδασαν!δεν πάμε για παγκόσμιοι πρωταθλητές!!ΑΕΡΑΘΛΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!Αρη Ξύπνα!!!εχουμε πιλότους 50-60 χρονώνΒλαχοκρητικε λιγα με τους 50αρηδες μη σε πατησω κατω :lol: τι θέλεις να τους βάλουμε 15 τασκ!ποιος θα κάνει καλύτερη κολοτούμπα?!η σλάλομ!η δεν ξερω εγω!!μεροκάματο θα κάνουμε?και τρεις μέρες! ρώτησες αν μπορούν όλοι?

υγ.ειδικότητα σου να δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...

υγ2. για το υποτακτικός που είπες..κόσμος άμα έρθει η για μας όλους τουαλέτα?το ποιο απλο παράδειγμα!στα χωράφια παιδιά!!θα φέρεις εσυ χημικές τουαλέτες?!..Αν το προβλημα ειναι οι τουαλετες υπαρχει ανεξοδη λυση.......... κλυσμα το πρωι του αγωνα και για 14 ωρες εισαι κομπλε :lol:εκτός απο κάπου οργανωμένα στα χωράφια θέλει πολυ δουλειά για τετοιου είδους εκδηλώσεις
Συνημμένα
Μαιος 2012 Καστρο.jpg
το χαιδευα το χορταρι στο Καστρο 52 Μαιων παρακαλω...
Τελευταία επεξεργασία από aimilios και Παρ Φεβ 24, 2017 12:42 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aimilios » Παρ Φεβ 24, 2017 12:32 pm

aris έγραψε:θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

ο Χάρης ως συνήθως δεν ασχολείται
ο Σμυρης τους 8 απο τους 12 μηνες ειναι στην πρεβεζα.
ο κισσανακης δεν προκειτε να φύγει απο τα Χανιά για να διδάξει στην Αθήνα και ο Αποστολιδης που είναι στην Θηβα έχει δηλώσει δημοσίως ότι δεν προκειτε να ασχοληθεί.

τουλάχιστον τώρα θα κάτσει και στο θρανίο
έχει κάτσει κανένας απο την λίστα στο θρανίο του παραμοτερ για να το γνωρίζει και να το μεταφέρει στους μαθητές ? ούτε εγώ με την εμπειρία και τα σεμινάρια που έχω παρακολουθησει δεν μπορώ να το κάνω.σωστος

Απο την λίστα ξέρουμε όλοι ότι ελάχιστοι μπορούν να μεταφέρουν κατι. και με τους υπολοίπους τι θα γίνει ? θα έχουν μερικά ατυχήματα στην αρχή άλλα σιγά σιγά θα μάθουν ?
Δημιουργώ λάθος εντυπώσεις ?

Να πω για τους αγώνες ?
Ρώτησαν τα σωματεία όπως επιβάλετε από τον κανονισμό αν θέλουν να αναλάβουν την διεξαγωγή αγώνων και τους είπαν όχι ?

Μόνο ένας αγωνας προσγείωσης σε στόχο ???? ΓΙΑ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΨΉΦΟΥ στο ποιο ακατάλληλο μέρος για παραμοτερ !!!!! στον υποτακτικό τους στο Αεροδρόμιο της Θήβας.

Αντί για 2 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο τριήμερα ανά την Ελλάδα με 15 τασκ το καθένα.Νομιζω τρεις μερες ειναι πολλες λογω κοστους, αλλα και αδειας για οσους ειναι εργαζομενοι

θα συναστραφεί και με τον πιλότο του υπερελαφρού!εγω λεω οτι έτσι θα ειναι καλύτερα!

Ναι και αμα συναναστραφει και με κάνα πιλότο ελικοπτέρου ακόμα καλυτερα.κατουρηθηκα


Ντίνο μείνε ήσυχος τους κομπάρσους (γιατι γι αυτο μας εχουν)
τους τάζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και τους προσέχουν όσο τους χρειάζονται.Εκτος απο δυο τρεις ποιος εχει κατσει στο θρανιο; ποιος εχει παρακολουθησει σεμιναρια; ποιος εχει βγαλει μαθητες παραπεντε χωρις ατυχηματα; Oπως ειπες Αρη ευκαιρια να παρακολουθησουν το σεμιναριο της ΑPPI στον Μακροβασιλη, ειμαι πολυ περιεργος να δω ποσοι εκπαιδευτες θα δηλωσουν συμμετοχη
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aimilios » Παρ Φεβ 24, 2017 4:05 pm

Οριστε οι δοκιμασιες, ποιες ειναι επικινδυνες για αρχαριους και πενηνταριδες;

http://wiki.fai.org/download/attachment ... ALOGUE.pdf

πχ 1 τι δεν μπορει να κανει με ασφαλεια ο 50αρης στις δοκιμασιες της οικονομιας, της πλοηγησης, αργο-γρηγορο? κτλ

1) Economy Tasks

α) PURE ECONOMY
β) ECONOMY & NAVIGATION
γ) SPEED TRIANGLE AND OUT AND RETURN



2) Navigation Tasks

α) PURE NAVIGATION
β) PRECISION NAVIGATION


3) Precision Tasks

α)PRECISION LANDING
β)PRECISION SHORT LANDING
γ)BOWLING LANDING


4) SLOW / FAST SPEED RANGE


5) THE EIGHT


6) KITE WAR
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Παρ Φεβ 24, 2017 9:53 pm

Αιμιλιε,
ωραια τα λες,δεν μου λετε ο εκπαιδευτης ειναι επαγγελμα ?
οι αθλητες του Χ σωματειου εχουν εκπεδευτη/προπονητη? το δικο μας σωματειο δεν εχει συνεργαζεται με ιδιωτη[ επαγγελματιας ],πως θα κατεβω σε αγωνες ,θα προπονηθω μονος μου ? οσοι εκαναν πρωταθλητισμο θα καταλαβαινουν τι εννοω
πολλες αποριες ,σαματας για το τιποτα ,,,για την δοξα?
Ε Γ Ω ουτε καν σκεφτηκα ποτε να γινω ....εκπαιδευτης/εξεταστης ...αν το φαγωμα γινεται για το χομπυ [ δεν νομιζω ]εχουμε ραγδαια αυξηση διπλων,τριπλων κλπ.................το ζητουμενο ειναι ασφαλεια ολα τα αλλα αν δεν πεση χρημα απο καποιον [ σπονσορα ]ουτε αγωνες υπαρχουν ουτε εξελιξης,ζητησα πριν χρονια απο την ΕΛΑΟ ενα χαρτι για το εξωτερικο οπεν και με παρεπεμψε στο σωματειο μου που δεν εχει ιδεα απο παραμοτερ οπως ολα,απο τοτες καταλαβα ειναι ολα θεμα γνωριμιων και επειδη σε αυτο το κοματι δεν το εχω ειλικρινα .....................................ΠΕΤΑΩ γιατι μου αρεση να βλεπω χαμηλα απο το να περπαταω και να βλεπω ψηλα.

και ξανα λεω εχω χαση φιλους απο το σπορ παρα 5/μοτερ ,απο ελλιπη εκπεδευση..................φυσικα ,,,παντα ο ανθρωπινος παραγοντας
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό VENTUS » Παρ Φεβ 24, 2017 10:45 pm

Παρότι ουσιαστικά έχω παραιτηθεί από όλα αυτά και πετάω μόνον για την ευχαρίστησή μου, θα ήμουν διαθετημένος και εγώ και το σωματείο μου ελπίζω!,(αν στο μεταξύ δεν πέσουν τα σχετικά αποτρεπτικά τηλέφωνα, ξέρετε εσείς..), να ξαναοργανώσω αγώνες παραμοτερ σαν την Δράμα και την Ασπροβάλτα αν αυτό βοηθούσε να ξεβαλτώσει αυτή η λυπηρή κατάσταση για το αεράθλημα.

Όμως είμαι βέβαιος ότι θα επαναληφεί το γεγονός, όπου ένας σήμερα "εξεταστής" και τότε μέλος της επιτροπής Υπερελαφρών,- ναι αυτός με τις μουστάκες που πετάει χωρίς κράνος γιατί δεν είναι βλεπάτος αλλιώς -, εκλιπαρούσε να μην κάνουμε τους αγώνες στην Δράμα γιατί δεν μπορούσε να κατανοήσει πως είναι δυνατόν να γίνουν όλα αυτά που περιγράφαμε στους τοπικούς κανονισμούς, τόσο σχετικός είναι, και στο τέλος εισηγήθηκε να μην τους κάνουμε ( τους αγώνες).
Ευτυχώς τον αγνοήσαμε σαν " μη έχοντα γνώση του αντικειμένου" και προχωρήσαμε στην διοργάνωση με αποτέλεσμα όλοι οι παρευρισκόμενοι (και ήταν πάρα πολλοί) να αντιληφθούν τι σημαίνει να κάνεις αγώνες παραμοτερ χωρίς το ανέκδοτο " προσγείωση ακρίβειας και χρονομετρημένος κύκλος".
(Κάποιοι ακόμη συνεχίζουν τον ύπνο του δικαίου όταν δεν παίζουν με χαρτόνια και κόλλες φτιάχνοντας αεροπλανάκια και δεν έχουν αντιληφθεί τίποτε δυστυχώς).

Επειδή όμως ο τρόπος που διατυπώνω τις απόψεις μου δεν είναι αυτός που αρμόζει στο club των "μπιπ" (όλο χαρακτηρισμούς .. φτάνει) δεν πρόκειται να αποδεχτούν επ ουδενί μιά τέτοια πρόταση..οπότε μάλλον θα γλυτώσω εγώ την ταλαιπωρία μιάς σωστής διοργάνωσης, ( οι άλλοι το λένε ), και το παραμοτερ θα μείνει με τον "κύκλο".

Δεν αντέχουν να παίρνουν μαθήματα από τους μη αρεστούς..έχουν συνηθίσει τους.. πως τους λένε με κάτι υγρές ποδιές που κάτι τις κάνουν..

Με εντυπωσιάζετε που ακόμη ζουν στην μνήμη σας αυτοί οι αγώνες !!

Ο Διευθυντής Αγώνων Παραμοτερ Δράμας και Ασπροβάλτας 2011

VENTUS

ΥΓ. Στα "παπαγαλάκια" ...Μην γράψετε κάτι, ασήμαντο θα είναι ..ευεργετηθήκατε πλέον..το γλύψιμο αποδίδει.. είναι και μεγάλη η επιφάνεια.. ;)
Τελευταία επεξεργασία από VENTUS και Σάβ Φεβ 25, 2017 1:37 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
VENTUS
Friend
 
Δημοσ.: 94
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 12:16 pm

Re: Εκπαιδευτες PPG

Δημοσίευσηαπό aris » Παρ Φεβ 24, 2017 11:27 pm

Στην Δραμα και την Ασπροβαλτα οι αγώνες ήταν επιπέδου FAI.
Μακάρι να καταφέρουμε να ξαναζήσουμε τέτοιους αγώνες και καλύτερους αν και δεν το βλέπω. Τότε μπορούσαμε να παραβλέψουμε τώρα απαγορεύεται να γίνουν αγώνες εκτός ΕΛΑΟ.
θυμάμαι ότι είχα μεταφράσει τον Αγωνιστικό κανονισμό της FAI λίγο πριν τους αγώνες στην Δράμα και ήμουν προετοιμασμένος να πιάσω την Διοργάνωση σε παραπτώματα και λάθη αλλά έμεινα έκπληκτος από την ρεαλιστική μέσα στα όρια του κανονισμού προσέγγιση του αθλητικού κώδικα. ο δε διευθυντής αγώνα δεν άφηνε περιθώρια παρερμηνειών η λάθους προκαλώντας τον σεβασμό και την σοβαρότητα όλων κατά την διάρκεια των αγώνων.
Όπως είπα και τότε "οι αγώνες στην Δράμα και την Ασπροβάλτα ανέβασαν τον πήχη πολύ ψηλά ".

Σύντομα θα ζήσουμε την αναβάθμιση των αγώνων παραμοτερ σε φιέστα ανάδειξης προσωπικοτήτων.
το 2014 μόνο slalom για όλους στο προσωπικό αεροδρόμιο.
Οι θερμοί υποστηριχτές τότε έλεγαν δεν είναι επικίνδυνο μέχρι που το επιβεβαίωσε η FAI. ........
Το 2017 για να μην είναι επικίνδυνο μετατρέπετε σε σόου αρκεί μια προσγείωση σε στόχο στο αεροδρόμιο του υποτακτικού προς τέρψιν υψηλών προσκεκλημένων με τέντες βάθρα , παλαμάκια και τουαλέτες για το θεαθήναι.
Τι να μας πουν οι αθλητικοί κανονισμοί και μαλακίες τώρα. θα φτιάξουμε τους δικούς μας και άμα λάχει θα κάνουμε και ένα χρονομετρημένο κύκλο έτσι για πρωτοτυπία.
Μία δύό ωρίτσες και σπατσάραμε.






Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι


Επιστροφή στο Συζητήσεις

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 9 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 9 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 358 την Σάβ Ιαν 11, 2020 2:10 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες