Εναερια συναντηση & σκεψεις;

Εναερια συναντηση & σκεψεις;

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Δευτ Ιουν 06, 2016 10:34 am

IMG_2557.JPG
Γυριζοντας απο πτηση ,λεω δεν πας για καφε στο αεροδρομιο ενος φιλου?.Γνωριζοντας υψομετρο και κατευθηνση απογειωσης των αεροπλανων του, προσεγγιζα απο πλαγια...και τσουπ βλεπω με ταχυτητα [ τι αλλο ]προς εμενα να ρχεται ενα ultra light,wing over για χασιμο υψους ,φωτο και βιντεο εγω ,φωτο μονο αυτος, ε μετα ανταλαξαμε τις εικονες αλλα και συζητησαμε τι γινεται οταν παραβιαζη ο ενας τον χωρο του αλλου,δηλ. απο το εδαφος εως ... ,υπαρχουν ζωνες,αλλα για τα ραντιστικα,αλλα για αεροπλανα λεσχης αλλα για αεροπλανα εσωτερικου και αλλα.. κλπ και πολλα αλλα, σκεψεις καποιου που ακομα κανη λαθη αλλα μαθαινη κιολας, λοιπον καλοκαιρι ,ωρες νωρις και αργα της ημερας και καλη διαθεση,ποτο,αηπνοια κακοδιαθεση το αφηνουμε δεν πεταμε.
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: Εναερια συναντηση & σκεψεις;

Δημοσίευσηαπό aimilios » Δευτ Ιουν 06, 2016 11:13 am

Γεια σου Πανο. Οταν πριν χρονια πηγα απο Κατερινη στην Τερψιθεα πριν περασω τα Τεμπη ειχα συνεχη επικοινωνια μεσω ασυρματου με το αεροδρομιο δινοντας την θεση μου το υψος και την πορεια σε μοιρες ωστε να μην εχω καμμια ανεπιθυμητη συναντηση με καποιο υπερελαφρο. Βασικο οταν πεταμε σε περιοχες αεροδρομιων αερολεσχων να γνωριζουμε την συχνοτητα τους και να δινουμε το στιγμα μας κτλ :wave:
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εναερια συναντηση & σκεψεις;

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Δευτ Ιουν 06, 2016 3:04 pm

Σωστος ,ετσι πρεπει ,και παροαλλα ταυτα ,εχω τις λεσχες τα vhf που πετω ,ακουω αλλα δεν επεμβενω μιας και δεν μας σεβονται,οπως σε μενα ,ο φιλος που εκανε τη ν πτηση με μαθητη και του εξηγουσε οτι καλοκαιρι η περιοχη εχει καμικαζι [εμας τους παραμοτεριστες λειι ] και θελη προσοχη,εμενα δεν με αναγνωρισε αφου δεν ηξερε το νεο χρωμα του φτερου μου,αυτοι πετ ουν 300-500 μετρα και η προσεγγιση αεροσκαφων για Μακεδονια στα 700 μετρα,οποτε εμεις εως 250μ και ασφαλεια και σωστο υψος εχουμε,απλα αυτοι εφαρμοζουν το πρωι-απογευμα , δεν πετουν ολες τις ωρες.μονο τα ραντιστικα ,ελικοπτερα/αεροπλανα εχουν ακανονιστο υψος.Α Σ Φ Α Λ Ε Ι Α = προληψη
DSC01716.JPG
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: Εναερια συναντηση & σκεψεις;

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Δευτ Ιουν 06, 2016 3:49 pm

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμιά ελπίδα. Είμαστε καταδικασμένοι να αποτύχουμε.... απλά είναι θέμα χρόνου.
mdrakakis
Friend
 
Δημοσ.: 55
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 2:03 pm
Τοποθεσία: athina


Επιστροφή στο Συζητήσεις

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 514 την Πέμ Μάιος 02, 2024 11:04 am
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες