πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Δευτ Δεκ 08, 2014 5:41 pm

ψυχραιμία...και σίγουρα εκπαίδευση(ήξερε τι πρέπει να κάνει!!!) μπράβο του!αλλα ειναι και δίδαγμα για μας που
πετάμε πάνω απο νερό!!οχι μονο πρόλαβε να λύσει υμάντες πέρασε και τα χέρια δευτερόλεπτα πριν έξω απο τα καραμπίνερ πολυ διδακτικό το βιντεο,
ενω είχε και σωσίβιο............

υγ.ελικοπτερο μην περιμενετε να ερθει να σας παρει!! :D

η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Τρί Δεκ 09, 2014 12:29 am

Γιατί να μπω σ αυτή τη γαμ.....νη διαδικασία αφού μπορώ να πετώ ψηλα!!
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Τρί Δεκ 09, 2014 8:27 am

BARBATUS έγραψε:Γιατί να μπω σ αυτή τη γαμ.....νη διαδικασία αφού μπορώ να πετώ ψηλα!!

ΕΓΩ ΕΓΩ εγω ΠΕΤΩ ΨΗΛΑ απαντηση ειναι??Μπορει να μην σου τυχει ποτε! αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να
συμβει!δεν πρεπει να γνωριζεις τι πρεπει να κανεις για την ασφαλεια σου??? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Τελευταία επεξεργασία από petros vlahos και Τρί Δεκ 09, 2014 9:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Τρί Δεκ 09, 2014 9:01 am

Αγαπητέ Barbatous....
Η κάθε πτήση είναι αξέχαστη, σχεδόν εξωπραγματική αεροπορική εμπειρία, από αυτές που μόνο η Αεροπορία μπορεί να μας χαρίσει και που μας κάνουν να αισθανόμαστε όχι μόνο ψυχική ευφορία και πληρότητα που διαρκεί, αλλά και ευγνωμοσύνη και ευθύνη: Για το πως θα εξακολουθήσουμε να απολαμβάνουμε σωστά και με ασφάλεια αυτό το μοναδικό αγαθό, ανθρώπινο επίτευγμα και πόθο χιλιετιών, το αγαθό της ΠΤΗΣΗΣ. Αλλά και για το πώς να βοηθήσουμε και άλλους, είτε αυτοί είναι φιλοι μας είτε υποψήφιοι νέοι πιλότοι, να ζήσουν και αυτοί τη μοναδική αίσθηση του να διασχίζεις τους αιθέρες. Γιατί μπορεί τη δυνατότητα που έχουμε να πετάμε να την κατακτήσαμε ο καθένας μας με πολύ κόπο, μελέτη και προσπάθεια, (και κάποια σημαντικά χρηματικά έξοδα!!, εκπαιδευτές, μηχανικοί υποστήριξη κλπ)

Κάθε πτήση είναι βέβαια μοναδική, ακόμα και αν την ίδια διαδρομή την έχουμε ξανακάνει (παράδειγμα εγώ έχω πετάξει εκατοντάδες φορές ΜΑΛΙΑ!!εσυ ΣΗΤΕΙΑ κο). Έτσι μοναδική και σοβαρή πρέπει να είναι και η προετοιμασία και ο σχεδιασμός της κάθε πτήσης μας: γιατί σε κάθε πτήση πολλά δεδομένα μπορούν να αλλάξουν, και πάνω απ’ όλα η ίδια ΔΙΑΔΡΟΜΗ!!και ο προορισμός να ειναι ο ίδιος.Το παραμοτερ σε αντίθεση με άλλα επίγεια μέσα, μας αφήνει τεράστια περιθώρια να χαράξουμε (κυριολεκτικά!) οι ίδιοι μας το πώς και το από πού θα φτάσουμε εκεί. Δεν περιμένουμε άλλους να μας φτιάξουν το δρόμο για να περάσουμε την κάθε φορά «ανοίγουμε» εμείς εκείνη τη στιγμή το μοναδικό και ανεπανάληπτο εναέριο μονοπάτι μας, ή καλύτερα –και κυριολεκτικά- «highway»! Δε λέμε: «συ μου χάραξες πορεία», τη χαράζουμε μόνοι μας! Και αυτό το «χάραγμα» ξεκινάει –καλύτερα- στο έδαφος!!!! όπου με τη βοήθεια ,ιντερνετ Μετεο και των οργάνων μας επιλέγουμε και υπολογίζουμε τα δεδομένα της διαδρομής μας. Γιατί το παραμοτερ όπως είπαμε, δεν είναι αυτοκίνητο ή ποδήλατο ή βάρκα, και δεν μπορούμε όταν κάτι δε μας αρέσει ή δεν πάει καλά να πούμε, «α, σταματάω!» -αυτό συνήθως ΔΕ γίνεται!

Γι αυτό πρέπει πάντα να είμαστε οσο το δυνατόν καλύτερα εκπαιδευμένοι και προετοιμασμένοι για τη σωστή αντιμετώπιση ή ακόμα καλύτερα την αποφυγή κάθε ενδεχόμενου κινδύνου........ :D
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: πρεπει να το δειτε.. ψυχραιμια....

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Τρί Δεκ 09, 2014 2:03 pm

petros vlahos έγραψε:ΕΓΩ ΕΓΩ εγω ΠΕΤΩ ΨΗΛΑ απαντηση ειναι??Μπορει να μην σου τυχει ποτε! αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να
συμβει!δεν πρεπει να γνωριζεις τι πρεπει να κανεις για την ασφαλεια σου??? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:


Ναι είναι απαντηση,συμβουλή και ο καλύτερος τρόπος αντιμετωπισης ατυχήματος που δεν είναι άλλος απ την πρόληψη.

Αν ο τύπος στο βίντεο πετούσε πιο ψηλα θα προσγειωνοταν με ασφάλεια στη στεριά......ακόμα και να μην έφτανε στη στεριά θα ειχε όλο το χρόνο να λυθει να γυρίσει ούριος και να πηδήξει στο νερό.

Το ύψος στην πτήση ειναι ασφάλεια...ολα τ αλλα ειναι πράσινα δαμάσκηνα και ψιλές ελιές
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη


Επιστροφή στο Συζητήσεις

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 17 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 17 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 506 την Πέμ Μάιος 02, 2024 3:32 am
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες