παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Απρ 07, 2014 11:39 am

τι παιζεται ρε παιδια; :o

το φερνω εδώ να το εξετασουμε, γιατι νομιζω οτι ειναι απο τα θεματα που οφειλουμε να ξεκαθαρίζουμε συλλογικά (αν θελουμε να προσβλέπουμε σε ομονοια κι οχι σε μαχαιριές μεταξυ μας)...


πωλητης έγραψε:ΦΤΕΡΟ ασος 1, 28ρα για 90-110 κιλα, μοντελο 1/2009,τσεκ κοντρολ εως 10/2014,το περασα ποροσιτυ σημερα με αψογα αποτελεσματα,στην Ευρωπη λεγεται ΒRIGHT 3 ενω στην Τσεχια Impuls 2, info=69χχ χχχχχχ Πανος [ΤΙΜΗ 500Ε ]

πωλητης έγραψε:ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ :shock:


αγοραστής(?) έγραψε:Πτέρυγα προς έλεγχο:
Κατασκευαστής: GRADIENT
Μοντέλο : IMPULS 2
Σειριακός αριθμός : G20282901002
Χρονολογία κατασκευής: 2006
Πιστοποιημένο βάρος: 90 – 110 kg


ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΟΡΟΣΙΜΟΤΗΤΑΣ : Κατώτερο επιτρεπόμενο όριο 30 δευτερόλεπτα.
Άνω πτέρυγα Σημείο Δευτερόλεπτα
A 24 , 23, 29
B 89, 91,
Γ 112
Δ & Ε 73 & 149
Κάτω πτέρυγα Σημείο
Κέντρο 4, 6, 7, 6, 9 (λευκό)
Τυχαίο σημείο 17, 29 (λευκό)





Παρατηρήσεις:

Ο έλεγχος διαπερατότητας ατμοσφαιρικού αέρα μέσα από τους πόρους του υλικού κρίνεται αρνητικός, η πτέρυγα δεν μπορεί να πιστοποιηθεί για περαιτέρω χρήση.

AYTO EINAI TO TEST ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ(2009 ΕΤΟΣ ΚΑΤ/ΗΣ!!!!!!) ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΜΗΝΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΜΟΥ 5 ΠΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!!!
ΤΗ ΜΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΙΟΥ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΣΑΤΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ
πηγη: http://www.sky.gr/phpbb3/viewtopic.php?p=35234#p34684
Άβαταρ μέλους
jollyroger
Friend
 
Δημοσ.: 318
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 28, 2010 6:43 pm

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Δευτ Απρ 07, 2014 1:36 pm

Αυτοί πρέπει να ναι ο δικός μας Πάνος κι ο δικός μας Μάκης...αν έχω δίκιο σίγουρα θα μας εξηγήσουν οι ίδιοι τι ακριβώς παίχτηκε
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό aimilios » Τρί Απρ 08, 2014 3:33 am

Υποθετω οτι στην πρωτη φωτο που βλεπω στο sky.gr η ημερομηνια 01/2009 αναφερετε στην ημερομηνια κατασκευης και το καρτελακι πανω στο αλεξιπτωτο στη θεση certification(GS01-1485-06) στον κωδικο της πιστοποιησης. Για το τεστ πορωσημοτητας (porosity) δεν μπορω να πω τιποτα.
Για τα δικα μου αλεξιπτωτα πχ η κατασταση με τα μηκη των αρτανων και τα αυτοκολητα για τυχον μπαλωματα για καθε ενα ξεχωριστα γραφει την ημερομηνια κατασκευης, οπως και πανω στο αλεξιπτωτο.
Οταν περυση πουλησα το Νervure το εστειλα μαζι με το τεστ με τις τιμες ποροσημοτητας και την διαρκεια ζωης του σε ωρες τυπωμενο και υπογεγραμμενο απο την Oxygen paragliding του Βαγγελη Σταμελου ωστε να ξερει ο αγοραστης τι παιρνει.
Συνημμένα
αυτοκολητα.jpg
swift s.jpg
speedster.jpg
Τελευταία επεξεργασία από aimilios και Τρί Απρ 08, 2014 9:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Τρί Απρ 08, 2014 6:49 am

Καλημερα χωρις μπλα μπλα για μενα ειναι ,για να κλειση το θεμα προσφερθηκα να το παρω πισω υστερα απο 2++++μηνες και αφου ΤΟ σχισε απο συρσιμο στο εδαφος? -100ε και εφοσον το επισκευαση,για τλπ θα γραψουμε ΙΛΙΑΔΑ.,ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ 100Ε ΠΙΣΩ ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΗ .............
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό makis166 » Τρί Απρ 08, 2014 4:17 pm

ΠΑΝΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕΣ ΕΝΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΜΕ ΑΡΙΣΤΟ ΠΟΡΟΣΙΤΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2009,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΟΛ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΤΕΣΤ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2006, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΠΤΗΣΗ(ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ)
Ο ΧΑΖΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
Άβαταρ μέλους
makis166
Friend
 
Δημοσ.: 31
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2006 7:18 pm
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Τρί Απρ 08, 2014 6:35 pm

Αρχιζη η Ι Λ Ι Α Δ Α
""PARAMAGIA by PANOS panoshatzik@gmail.com
30 Μαρ (Πριν από 9 ημέρες)

προς jim
Μακη κι εγω ειμαι καλος ανθρωπος,δεν θα κορειδευα σε αγοροπολισια κανεναν,χομπυστας ειμαι,αλλοι ζουν απο αυτα,δεν πειραζη αλοστε εχω λιγη πειρα σε σχεση με αλλους ομως οτι εχω πουληση [εξοπλισμο μου]η τιμη ηταν παντα κατωτερη σε σχεση με την ποιοτητα, δεν θελω να σε πεισω,στηλε για φτιαξιμο το φτερο στον ......[αυτος εκανε ποροσιτυ και το εβλεπα εγω ]και μολις το φτιαξη και τον πληρωσης την αλλη μερα σε στελνω τα λεφτα 300ε,εγω κακια δεν κρατω ουτε στον εχθρο μου,ΟΜΩΣ για τους τυπους πρεπει να ξερουμε τι θελουμε[ βλεπεις απο ολο το θεμα οι εμποροι κερδιζουν,φιλος Πανος''' ...Αντιγραφη απο μειλ μου,.................................... Μακη μου συστηθικες πιλοτος 20 ετων και εκπεδευτης ,οταν το ελαβες αν δεν σου κανη σου ειπα στιλτο πισω ,αυτο λεω σε οσους πουλω κατι κι οχι υστερα απο 3 μηνες αφου το σχισουμε σε 3 σημεια απο φουσκοματα,και για τους τυπους ουτε ποροσιτυ ηθελες για το εξτρα κοστος ουτε τηλ να επιβεβεοσεις τα λεγομενα μου απο τον αντοιπ/πο και ΑΦΟΥ δεν σε κανη γιατι δεν μου το δωσες πισω τωρα? εγω μονο και μονο θα το κρατουσα αλλα 2 χρονια γιατι ειναι οκ το υφασμα το betsometer ηταν πολυ πανω απο το χαμηλο του οριο,και σε ενα φτερο ειναι κι αλλοι παραγοντες περα απο το ποροσιτι αλοστε ασος φτερο ειναι, ΑΛΛΑ στα επομενα χρονια θα το χαρεις πιστευω κι οχι αν το πετουσε ο....θα σκοτονονταν, εγω για 300ε δεν θα..........αστο ,αλλοστε ουτε στον εχθρο μου δεν κρατω κακια ,και ημουν ετοιμος να σε στηλο κι ενα υγρο 303 λεγεται για τα φτερα συντηρισης, κριμα και παλι κριμα ενας ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ=Παναγιωτης Χατζηκαλλινικιδης ,Ιασονιδη 22 Θεσσ/νικη που για να σε βρω να στηλεις τα λεφτα σε εκανα τοσα τηλ./να
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: παρεξηγηση, εκμετάλλευση ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό makis166 » Πέμ Απρ 10, 2014 5:01 pm

ΠΑΝΟ ΠΛΑΘΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ!!!
ΠΕΤΑΩ ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΠΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ? (ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑΡΙΣΜΑ ,ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΙΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ,Κ.Α)
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΣΤ ΠΟΡΟΣΙΤΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!!!!(ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΣ ΨΕΜΜΑΤΑ!!)
ΣΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ "ΚΟΝΤΡΟΛΟΠΑΝΟ" 8ΕΤΙΑΣ)
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ, ΣΤΟ ΣΤΕΛΝΩ, ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ 400 ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ (ΚΟΝΤΡΟΛΟΠΑΝΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ, 4 ΕΧΩ)
Ο ΧΑΖΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
Άβαταρ μέλους
makis166
Friend
 
Δημοσ.: 31
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2006 7:18 pm
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ


Επιστροφή στο Συζητήσεις

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 7 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 7 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 484 την Σάβ Απρ 27, 2024 5:40 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες